Економічна мобілізація: +8 мільярдів від ДБР - і це лише старт | Коментарі Україна
Глава Національного банку Андрій Пишний зазначив, що фінансування дефіциту бюджету є гострою проблемою. У зв’язку зі зростанням потреб оборонного сектора, НБУ підвищив прогноз дефіциту бюджету на цей рік до 22,8% ВВП.
Саме з прямої мови голови Нацбанку я вирішив розпочати сьогоднішню статтю. Також, Пишний, серед іншого, заявив, що Україна не лише покладається на допомогу наших партнерів, але й буде розширювати внутрішню ресурсну базу.
"Проте ми не обмежуємося лише підтримкою наших партнерів. Збільшення внутрішніх ресурсів дозволить зменшити бюджетний дефіцит до 17,8% у 2025 році та до 10,3% у 2026 році", - зазначив Пишний.
Останнім часом міністр фінансів України Сергій Марченко зробив заяву, що "Потреби країни іноді не відповідають її можливостям!" У зв'язку з цим, виникла необхідність залучити 500 мільярдів гривень на оборонні витрати. Частина цих коштів буде покрита шляхом пошуку нових джерел доходу та підвищенням податків. (https://www.rbc.ua/rus/news/marchenko-poyasniv-chomu-zatyagnuli-poshukom-1722341356.html)
Загалом ситуація зрозуміла і розтягувати її не варто. В країні, через агресію Російської Федерації з одного боку та геополітичну нестабільність з іншого, утворилася величезна бюджетна діра, що досягає майже 23% ВВП.
Уряд має намір вирішити це питання всебічно, використовуючи як зовнішні кредити, так і додаткову емісію ОВДП. Однак, найбільш болючий крок - це фіскальні заходи, включаючи підвищення податків.
Безсумнівно, кожен із способів усунення бюджетного дефіциту є важким як для держави, так і для її громадян. Зрештою, борги доведеться виплачувати, незалежно від того, чи це станеться раніше чи пізніше. Нинішнє підвищення податків неминуче вплине на купівельну спроможність населення і, ймовірно, призведе до зростання споживчої інфляції, навіть якщо Національний банк України спробує штучно підтримувати стабільність гривні.
Разом з тим, маємо визнати, що, скоріш за все, це підвищення податків і усі інші заходи є безальтернативними. Адже, кошти потрібні уже "тут і зараз", а війна, це дуже дорога справа і, в нашому випадку, вимушена.
Чи є в цьому вина економічного блоку уряду, звичайно, так. Адже, ми занадто багато надій покладали на допомогу від наших партнерів і зовнішні запозичення, а от собою займались недостатньо.
Ось тепер ми уже, без рожевих окулярів, говоримо те, що давно уже потрібно було сказати -- необхідно шукати кошти у власній економіці або більш завуальовано, "розширювати внутрішню ресурсну базу".
Як зазначила пані Пенні Пріцкер, залишаючи посаду Спецпредставника США з економічного відновлення України, для досягнення стратегічного успіху слід не підвищувати податки для громадян, а виявляти та використовувати внутрішні приховані та корупційні резерви. (https://focus.ua/uk/opinions/661747-shcho-ne-tak-z-ukrajinoyu-p-yat-nedolikiv-yaki-terminovo-proponuye-vipraviti-penni-pricker)
Серед іншого, вона визначила п'ять ключових пріоритетів для успішного відродження України:
1. Нам необхідно розробити єдиний (!) комплексний проєкт для планування реконструкції України, який слугуватиме загальним орієнтиром і об'єднає всі зусилля в одну стратегію, замість множини розрізнених, неузгоджених планів та стратегій.
2. Нам необхідний стрімкий приріст кількості завершених проєктів (оволодіння навичками підготовки проєктів, забезпечення достатньої кількості кваліфікованих проєктних менеджерів та аналітиків, встановлення єдиних стандартів для підготовки проєктів + посилення міжурядової координації для аналізу наявних ресурсів та спільного пошуку оптимальних рішень щодо їх ефективного використання).
3. Антикорупційні реформи (тут широке поле, яке починається із судової реформи, продовжується цифровізацією всіх процесів із мінімізацією людського чинника та невідворотністю покарання).
4. Міжнародні інвестиції в Україну (передбачуваність та стратегія розвитку країни, створення цікавого інвестору бізнес-клімату: податкова система, просте мінімальне регулювання, захист приватної власності та інвесторів). Світовий банк оцінив витрати на відновлення України у 486 мільярдів доларів.
Повернення громадян України з інших країн.
Як можна помітити, план є як простим, так і розумним. Проте, без виконання одного з пунктів важко просуватися далі. Наприклад, нарощування кількості проєктів неможливе без наявності спільного плану реконструкції України, а повернення українців малоймовірне без успішних антикорупційних реформ і залучення широкого кола зовнішніх інвесторів до відбудови країни. Насправді, "не такий страшний чорт, як його малюють" — необхідно лише системно й командно працювати всій урядовій команді на єдиний результат. Кожен має уникати замикання у власній вузькій сфері, роблячи вигляд, що нічого не відбувається, і жити за принципом "тільки мене не чіпайте".
Як підкреслюють економічні фахівці та вітчизняні аналітичні установи, в Україні ще перебуває в тіні від 1,5 до 2 державних бюджетів (https://delo.ua/business/pid-cas-viini-vlada-zabula-pro-tinyovii-biznes-yak-pidprijemci-vidreaguvali-na-zaproponovani-vladoyu-slyaxi-napovnennya-derzbyudzetu-434902/). А враховуючи, де мешкають і на яких "Ламборджині" (https://focus.ua/ukraine/659082-volonter-na-lamborghini-vladelec-ubytochnogo-restorana-razbogatel-vo-vremya-voyny-up-video) їздять наші підприємці, ці спостереження здаються доволі реалістичними.
Отже, що слід зробити державі, аби уникнути подальшого підвищення податків -- це оголосити повну мобілізацію внутрішніх ресурсів, причому правоохоронні органи стануть у пригоді!
Адже, я відмовляюся вірити, що податківці та митники, на яких звернула особливу увагу пані Пріцкер не знають "тіньових" схем. І тут є два варіанти, або вони тотально не компетентні, що навряд, або самі є невід'ємною частиною цих тіньових схем.
Попри те, що останнім часом ми спостерігаємо значну активізацію та ефективність роботи наших правоохоронних органів, зокрема Державного бюро розслідувань (https://dbr.gov.ua/news/specoperaciya-dbr-ta-sbu-mitnicya-dlya-ukraini-dozvolila-poperediti-miljonni-vtrati-byudzhetu, https://dbr.gov.ua/news/dbr-vikrilo-na-poltavshhini-kerivnictvo-podatkovoi-yake-dopomagalo-miscevim-pidpriemstvam-obkradati-derzhavnij-byudzhet), на жаль, цього досі недостатньо.
Для системного наведення порядку з тіньовими схемами потрібно два компоненти і ключовий із них не правоохоронний, а нормативно-регуляторний, тобто який безпосередньо знаходиться в руках нашого уряду.
Можна сказати, що існує підстава для оптимізму, адже система, незважаючи на всі перешкоди, примусово проходить процес самоочищення. Найважливіше, що завдяки ефективним діям правоохоронних органів не тільки вдається боротися зі зрадниками та колаборантами, але й значно поповнювати державний бюджет шляхом арешту активів і передачі їх до АРМА.
З останніх подій варто відзначити знаковий випадок: за клопотанням Державного бюро розслідувань (ДБР) суд ухвалив арешт та передачу в управління Національному агентству з виявлення активів (АРМА) ще декількох підприємств, що належать найближчим родичам підозрюваних у державній зраді колишніх народних депутатів Віктора Медведчука та Тараса Козака. Загальна вартість цього майна становить майже 400 мільйонів гривень. Серед конфіскованих активів — будівельні та транспортні компанії, складські та виробничі приміщення, земельні ділянки, 74 автомобілі та спеціальна техніка. Родичі Медведчука вели заможний та комфортний спосіб життя в Україні, але тепер ситуація змінилася.
За офіційною інформацію, завдяки розслідуванням ДБР протягом січня - липня 2024 року в управління до Національного агентства з виявлення активів (АРМА) передано активи на понад 7 млрд 772 млн гривень. А дохід, отриманий від управління цими активами, вже перевищує 1 млрд 12 млн гривень.
Видатний показник — безперечно, без жодних сумнівів! Якби всі правоохоронні та антикорупційні органи в Україні, чисельність яких, до речі, занадто велика, діяли настільки ж ефективно, то бюджетний дефіцит був би значно меншим.
- корпоративні права ТОВ "Керамбуд", статутний капітал - 36 млн гривень (кінцевими бенефіціарними власниками якого є колишні народні депутати Віктор Медведчук та Тарас Козак);
- чотири вертольоти "МІ-2" та два літаки "Ан-2" приблизною вартістю 46 млн гривень;
- яхта Royal Roмance, приблизною вартістю 5,9 млрд гривень (перебуває у Хорватії);
- активи ТОВ "РОЯЛ ПЕЙ ЮРОП", що мають зв'язок із російським казино, загальною вартістю близько 1,8 мільярда гривень;
- більше 170 легкових авто та інших видів транспорту;
- земельні ділянки, нежитлові приміщення, будинки;
- екскаватори, трактори, навантажувачі, тощо.
Відтепер завданням АРМА стане пошук ефективного управителя для ліквідних активів і прозоре продаж неліквідних активів. Обидва ці процеси, хай і в спрощеному вигляді, суттєво поповнять державний бюджет.
Отже, підсумовуючи, на мою думку, під час війни нам слід було давно мобілізувати економіку та використовувати всі її внутрішні резерви, а не чекати на форс-мажорні ситуації, коли єдиним виходом стає підвищення податків.
Висвітлення прихованих корупційних фінансів у різних галузях, починаючи від грального бізнесу і металургії до аграрного сектору та роздрібної торгівлі, сприятиме встановленню ЄДИНИХ та СПРАВЕДЛИВИХ правил для всіх учасників ринку!
Звісно, це завдання не з простих. Адже в цій країні завжди були ті, хто мав рівні права, і ті, хто мав більше привілеїв, як у творах Оруелла. Проте, без подолання цього виклику ми не зможемо збудувати сильну й самодостатню державу. Рекомендації пані Пріцкер та інших наших партнерів, на жаль, залишатимуться безрезультатними, розбиваючись об скелі суворої корупційної реальності.
Розпочнемо з найпростішого кроку, першого пункту нашого плану — розробки єдиного проєкту для планування реконструкції України!